Ujawnienia ogólne – obowiązkowe i nie takie łatwe w raportowaniu
ESRS | Standardy raportowania
Duże przedsiębiorstwa i jednostki dominujące dużych grup kapitałowych będą obowiązkowo musiały stosować ujawnienia na podstawie ESRS 2 w swoich raportach ESG. Dla nich zakazane będą uproszczone standardy.
Kiedy już w poprzednim wydaniu dodatku poznaliśmy ESRS 1, czyli tzw. instrukcję stosowania ESRS, w tym obowiązek przeprowadzenia przez spółkę oceny (podwójnej) istotności, powinniśmy przeanalizować drugi przekrojowy standard, tj. ESRS 2 „Ujawnienia ogólne” (General Disclosures). ESRS 1 oraz ESRS 2 tworzą fundament, na którym bazują wszystkie tematyczne ESRS (10 standardów) oraz będą oparte też przyszłe sektorowe ESRS (ok. 40 standardów). Ten pakiet będzie obowiązkowy dla dużych spółek i jednostek dominujących dużych grup kapitałowych, bo nie będą one mieć prawa wyboru uproszczonych ESRS i będą stosować najbardziej rozbudowane wymogi raportowania.
Aby zrozumieć ostateczną konstrukcję ESRS 2, trzeba się cofnąć do etapu, gdy ESRS były projektowane i zakładano, że będą się odnosić osobno do trzech obszarów E-S-G i obszar G, czyli ład korporacyjny (governance, w polskiej wersji jest błędne tłumaczenie) był ujęty w dwóch standardach G. Ostatecznie kluczowe kwestie dotyczące ładu korporacyjnego w kontekście zrównoważonego rozwoju uznano za tak podstawowe i przekrojowe dla innych tematycznych ESRS, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta